Beweeg na die onderkant van die bladsy vir die volledige uitslae asook al die foto’s

Daar was van 1 tot 4 Oktober strawwe kompetisie tussen die onderskeie provinsiale spanne by die 2017 Old Mutual Insure Nasionale Jeugskoukampioenskap op Bathurst. Moeder Natuur se wispelturige elemente wat alles van reën en ysige winreind tot drukkende hitte gebring het, het tot ’n unieke energie tydens die kampioenskap bygedra.

Die Wes-Kaap het vir die 12de jaar agtereenvolgend as wenners uit die stryd getree. Hulle ontvang ook die trofee vir die span met die beste administrasie. Namakwaland is die span onder 30 lede wat die meeste punte behaal het en die Oos-Kaap ontvang die toekenning vir die beste stalversorging.

“Die pasafgelope 18de Nasionale Jeugskoukompetisie het uitstekend verloop, en dit was deurgaans duidelik dat die standaard vanjaar baie hoog was,” het Breyton Milford, voorsitter van die Nasionale Landboujeugvereniging, na afloop van die geleentheid gesê.

“Ons is baie trots om te kon sien hoe jeugskou die afgelope klompie jare gegroei het. In die verlede het ’n handjievol kinders deelgeneem, terwyl daar vanjaar meer as 400 kinders was. Die kind wat hier deelneem, het ’n gawe om met ’n dier te werk, of om kos te maak, of met suiwelbereiding.”

Die beoordeelaars stem saam dat die standaard vanjaar baie hoog was. “Hierdie kinders kan op enige vlak, in enige land, met hul diere gaan skou met die wete dat hulle net so goed sal vaar soos op die pasafgelope skou,” sê Breyton. “Ons is baie trots op die kinders en die afrigters, sowel as die ouers wat hulle ondersteun het. Dit beteken baie dat die ouers hul kinders by landbou betrokke wil maak.”

Sy boodskap aan die jeug wat moontlik nog nie voorheen van die jeugskou gehoor het nie, is: “Die Jeugskou is ’n besonderse sport. As ek terugkyk na my eie jeugskoudae en jeugskouers wat vandag suksesvolle produsente en/of sakemanne is, mense wat op sportgebied presteer, kinders wat hoofseuns en -meisies van hul skole geword het, maak dit my hart bly. Jeugskou het hulle selfvertroue gegee, maar ook sportmangees by hulle aangewakker en disipline aangeleer.”

Hy moedig ouers aan om hul kinders aan jeugskou te laat deelneem. “Daar is baie geleenthede regoor Suid-Afrika. Al nege provinsies is betrokke.” Om deel te raak van hierdie unieke landbousport, kan lesers gerus die webtuiste www.nays.co.za besoek.

Die kampioenskap

Sondagmiddag se openingseremonie op Bathurst se skouterrein is met ’n doedelsak-orkes ingelui, gevolg deur antieke trekkers en motors met die tien provinsiale spanne wat elk om die arena gestap het. Deelnemers het ’n eksamen geskryf en is ook vir die was en voorbereiding en skoumanskap beoordeel.

Tydens beoordeling in die afdeling vir was en voorbereiding word die leerlinge beoordeel op hoe gereed hul diere vir die skouring is. Daar word onder andere gekyk of die diere se neus, bek en hoewe volgens die betrokke standaarde netjies en skoon is, terwyl die diere ook goed afgedroog moet word omdat dit ’n rol by hul gesondheid speel.

Die wedvlugduif-, sierduif- en pluimveeskou moes as voorsorgmaatreël te midde van voëlgriep-uitbrekings in verskeie dele van Suid-Afrika, op ’n plaas naby Port Alfred gehou word.
Op ’n warm tweede dag van die skou is skoumanskap in die ring beoordeel. Hier word streng gekyk na hoe die leerling in die ring met die dier werk. Die leerlinge sweet om die dier korrek in te bring, te laat staan, te vertoon, die beoordelaar se hanteringsopdragte uit te voer en meer. Hoewel die kind, en nie die dier nie, beoordeel word, word gekyk na hoe die leerling die dier vertoon.
“Die leerling moet seker maak dat ek as beoordelaar die dier en sy waarde so goed as moontlik kan sien. Dit is ook belangrik dat die kind se fokus op die dier is. Moenie op jouself fokus en met jouself besig bly nie, fokus daarop om jou dier te vertoon,” sê Corlezette Erasmus, beoordelaar in die afdeling vir perde.
Ook in die afdelings vir kulinêre kuns en suiwelbereiding word ’n baie hoë standaard gehandhaaf. “Vir ons as beoordelaars is dit die lekkerste om te sien hoe van die kinders van bondels senuwees as junior juniors ontwikkel tot senior deelnemers wat oorloop van selfvertroue en hul man staan,” sê Andries Pieterse, een van die beoordelaars in die kulinêre kuns-afdeling.
“Die kinders moes verskeie geregte maak en aangesien ons in pynappelwêreld is, het van die geregte pynappelkonfyt, onderstebo pynappeltert en ander pynappelverrassings ingesluit. Dit was lekker om te sien hoe hulle hul kreatiwiteit inspan en hulle het regtig goeie geregte voorgesit,” voeg Hennie Prinsloo, die ander beoordelaar in die afdeling, by. “Ons is opgewonde dat al hoe meer leerlinge in die junior junior ouderdomsgroep van die afdeling deelneem wat ook so kan ontwikkel.”

Jeugskou is ‘n voorreg

“Die beoordelaars se taak is moeilik, want die standaard is werklik hoog en die punte lê baie na aan mekaar. Ons sien veral dat van die provinsies wat nog nie lank met jeugskou besig is nie, baie verbeter. Die gasheer-provinsie, die Oos-Kaap, is een so voorbeeld. Jeugskou as sport groei werklik in die provinsie,” sê Keith Coetzee, ’n beoordelaar in die vleisbok-afdeling.
“Dit is vir my so lekker om tussen die jeugskoukinders te beweeg. Hulle het respek, is eerlik, geduldig, netjies en passievol oor die diere waarmee hulle werk.”
Dissipline, gehoorsaamheid en netheid. Dié drie woorde is deel van die kern van jeugskou, sê Borsie Strydom, ook ’n beoordelaar in die vleisbok-afdeling. “Daarby kweek die jeugskou ook ’n passie vir diere en ’n passie vir landbou by die Suid-Afrikaanse jeug.
“Die jeugskou is werklik waardevol en ek glo kinders wat daaraan kan deelneem is baie bevoorreg. Ek glo dit is baie belangrik vir die toekoms van landbou in Suid-Afrika, aangesien dit kinders baie jonk reeds blootstel aan die hantering van diere asook ander aspekte soos voeding, rasstandaarde, dieregesondheid en meer,” sê Strydom. “Jeugskou skep kinders met vaardigheid, wat netjies werk en baie selfvertroue het.” – Carin Venter en Marike Brits

Foto’s van #SAjeugskou17 kan bestel word by Elpita Photgraphy. Stuur ‘n e-pos na orders@elpitaphotography.com of besoek www.elpitaphotography.com

SA Jeugskoukampioenskappe 2017: Volledige uitslae

Perde Jnr/Jnr

1ste        Joane Nortje                     NK

Perde Jnr

1 ste       Solitha Kruger                    MPU

2de         Zane Rothmann                NWN

3de         Izaan Smit                         NWN

4de         Dehan  Pottas                  WP

5de         Sunevan der Walt           VS

Perde Snr

1ste       Riaan Dreyer                      NW

2de        Leanè Pottas                      WP

3de        Mariska Grobler               GP

4de        Boris de Klerk                    NW

5de        Luyanda Lwalweni           OP

6de        Michaela de Beer             NW

7de        Sanet Kuit                            NWN

Perde Groepskou Jnr

1ste       Izaan Smit                           NWN

Bernice Nienaber

Zane Rothmann

2de        Dehan Pottas                     WP

Tanika van den Heever

Zelri Pottas

Perde Groepskou Snr

1ste       Lunga Lwalweni                OP

Luyanda Lwalweni

Austin Mhlonyane

2de        Riaan Dreyer                      NW

Michaela de Beer

Boris de Klerk

3de        Elsbe Joubert                     NWN

Sanet Kuit

Shanel Pietersen

4de        Bianca Willemse               WP

Carlien Nel

Leanè Pottas

Vleisbeeste Jnr/Jnr

1ste       Derick Coertze                  NW

2de        Karlienke Coetzee            NW

3de        Anghen Coertze                NW

4de        Mrjone Jacobs                  LIMP

5de        Daniel Lombaard              VS

6de        Jannes Snyders                 WP

7de        Ashlee Taylor                     KZN

Vleisbeeste Jnr

1ste       Narine Grobbler               NW

2de        Abrie Coetzee                   NW

3de        Zeiss Jordaan                    OP

4de        Gerty Mostert                  MPU

5de        Anè Kleynhans                 VS

6de        Megan Strydom               LIMP

7de        Graham Crispin                NW

Vleisbeeste Snr

1ste       Jan de Klerk                        NW

2de        Marli Grobler                     NW

3de        Junè Bester                        NW

4de        Tiaan van der Walt           VS

5de        Jan-Hendrik Schoeman  WP

6de        Izzabella Le Roux              LIMP

7de        Syntychè van Niekerk     MPU

Vleisbeeste Groepskou Jnr

1ste       Narine Grobler                  NW

Abrie Coetzee

Graham Crispin

2de        Walt Lourens                     GP

Armand van der Walt

Jan-Hendrik Combrink

3de        Donavan Baugh                 KZN

Keith Miller

Sambulo Zincume

4de        Kobus Volschenk              WP

Gideon Rossouw

Abri Otto

5de        Barend Nel                          MPU

Chantè Snyman

Gerty Mostert

Vleisbeeste Groepskou Snr

1ste       Jan de Klerk                        NW

Marli Grobler

Junè Bester

2de        Manie van Staden            GP

Lindrè Grobler

Wickus Kroukam

3de        Gerhard van Zyl                 VS

Tiaan van der Walt

Danelle de Vos

4de        Jan-Hendrik Schoeman  WP

Jean-Pierre Meiring

Marinelle Fourie

5de        Wandile Nzimande          KZN

Avela Makaula

Vamumusa Maphalala

6de        Syntychè van Niekerk     MPU

Jan-Hendrik Zwarts

Kian Grobler

Suiwelbeeste Jnr/Jnr

1ste       Jaco van Deventer          WP

2de        Ilse Snyders                     WP

3de        Abigail van Deventer     WP

4de        Sanna Kingma                  OP

Suiwelbeeste Jnr

1ste       Muller Schutte                  WP

2de        Christoff van Aardt          MPU

3de        Mieke Swarts                     VS

4de        Pietie Groenewoud        WP

5de        Simon Chubb                     KZN

6de        Janco Uys                            WP

7de        Miela Gibson                     VS

Suiwelbeeste Snr

1ste       Chris-Jan Oosgthuizen   WP

2de        Stephaan du Toit              WP

3de        Lara Orpwood                   KZN

4de        Comien van Niekerk       VS

5de        Jennifer Holman               GP

6de        Gerick Muller                     WP

7de        Gaby Stonehouse            MPU

Suiwelbeeste Groepskou Jnr

1ste       Megan Ross                        GP

Anke de Klerk

Mahlatse Muthubi

2de        Janco Uys                            WP

Pietie Groenewoud

Muller Schutte

3de        Daniel Lombaard              VS

Miela Gibson

Mieke Swarts

4de        Gert-Jan Kingma               OP

Andrew Muller

Eric Wagenaar

5de        Tim Cunningham              KZN

Johnathan Clifton

Simon Chubb

6de        JP Oberholzer                    NW

Rudo Conradie

Rudo Visser

Suiwelbeeste Snr

1ste       Stephaan du Toit              WP

Gerick Muller

Chris-Jan Oosthuizen

2de        Delano Roelofse               OP

George Price

Humphries van Schalkwyk

3de        Jennifer Holman               GP

Jan-Hendrik Snyman

Arnè Ellis

4de        Comien van Niekerk       VS

Conrad Rossouw

Kevin Jardim

5de        Fernando Craighead       KZN

Cameron Palmer

Lara Orpwood

6de        Katinka Pitout                    NW

Christo Dreyer

James Gird

Vleisskaap Jnr/Jnr

1st          Arnu Niewoudt                WP

Vleisskaap Jnr

1ste       Emdee Deyzel                 WP

2de        Lizè Engelbrecht             NW

3de        Roberto Joseph                WP

4de        Wilhelm van Noordwyk  WP

5de        Conrad van Wyk              NK

6de        Sebastiaan Bester           NWN

7de        Hanlie de Vaal                  MPU

Vleisskaap Snr

1ste       Kaylee Maree                    NWN

2de        Jeandre Vermeulen        WP

3de        Renè du Plessis                 NW

4de        Jalen Ronin Wells             NK

5de        Jean-Marie Reinecke      NWN

6de        Jo-An van de Heever       WP

7de        Khaya Maqaga                   OP

Vleisskaap Groepskou Jnr

1ste       Roberto Joseph                WP

Wilhelm van Noordwyk

Emdee Deyzel

2de        Jane-Marie Dannhauser MPU

Anuska van Vreden

Hanlie de Vaal

Vleisskaap Groepskou Snr

1ste       Jo-An van den Heever    WP

Tiaan Niehaus

Jeandre Vermeulen

2de        Wilmer William Lewies  OP

Christopher Baartman

Khaya Maqaga

3de        Eduan Fouche                   NWN

Jean-Marie Reinecke

Kaylee Maree

4de        Conrad van Wyk               NK

Drickus Kotzè

Jalen Ronin Wells

5de        Heinrich Varkevisser       MPU

Melandri Smit

Henco du Preez

6de        Renè du Plessis                 NW

Emke Kriel

Anneretha Jansen

7de        Nayana Karsten                GP

Reamogetse Sefike

Gomolemo Motseme

Wolskaap Jnr/Jnr

1ste       Annelie Human                NK

2de        Brandon Banzi                 OP

3de        Jac van Heerden              OP

4de        Assispho Mankune         OP

Wolskaap Jnr

1ste       Visser Wessel                   WP

2de        Helize Dippenaar             WP

3de        Mtthew Egan                   KZN

4de        Christiaan Eksteen          WP

5de        Jac Human                         NK

6de        Hentie Fourie                     GP

7de        Gareth Edwards               KZN

Wolskaap Snr

1ste       Suzanne Kotze                  WP

2de        Hannes Mostert               WP

3de        Ronè Rudolph                    NWN

4de        Pierre van Heerden         WP

5de        Hanno Brown                    NWN

6de        Isak Aldrich                         OP

7de        Anne-Rentia Strydom    GP

Wolskaap Groepskou Jnr

1ste       Visser Wessels                  WP

Christiaan Eksteen

Helize Dippenaar

2de        Gareth Edwards                KZN

Matthew Egan

Sourav Maharaj

Wolskaap Groepskou Snr

1ste       Pierre van Heerden         WP

Hannes Mostert

Suzanne Kotze

2de        Isak Aldrich                         OP

Lwando Rasmeni

Okuhle Xela

3de        Ronè Rudolph                    NWN

Hanno Brown

Brian Steynberg

4de        Hentie Fourie                     GP

Anne-Rentia Strydom

Jan Mokken

5de        Waldo du Preez                KZN

Antonio Filipe

Quinton Smith

6de        Danie Swart                        MPU

Arthur Montgomery

Johan Conradi

Melkbokke Jnr/Jnr

1ste       Sonika du Plessis             WP

2de        Neldus Scholtz                 NW

3de        Elsamarie Badenhorst   GP

4de        Barnard Heymans            NW

5de        PJ Luttig                           NK

6de        Madi Croucamp               NW

7de        Jean-Mari Basson          WP

Melkbokke Jnr

1ste       Nina Visser                         WP

2de        Anrica Koegelenberg      WP

3de        Leana van der Berg          WP

4de        Junior Breedt                     MPU

5de        RF van Schalkwyk             NK

6de        Thian Jansen van Vuuren MPU

7de        Brahm Coucamp               NW

Melkbokke Snr

1ste       Hannalize van de Colff   WP

2de        Le-Jana Grobbelaar         WP

3de        Darinda Byleveld              NW

4de        Eloise Verwey                   VS

5de        Lara Visser                          WP

6de        Jenny Haasbroek              MPU

7de        Werner Diedericks           MPU

Melkbokke Groepskou Jnr

1ste       Anrica Koegelenberg      WP

Nina Visser

Leana van der Berg

2de        Barnard Heymans            NW

Neldus Scholtz

Madi Croucamp

3de        Mieke Gibson                    VS

HJ Lombaard

Janah Swarts

4de        Elsamarie Badenhorst    GP

Krysstel Oliver

Melvin Botha

Melkbokke Snr

1ste       Lara Visser                          WP

Hannalize van de Colff

Le-Jana Grobbelaar

2de        Gerhardus Scheepers     NW

Rialette Badenhorst

Darinda Byleveld

3de        Werner Diedericks           MPU

Jenny Haasbroek

Thian Jansen van Vuuren

4de        Enrico Lombaard              VS

Eloise Verwey

Erica du Toit

5de        Wentzel Marx                    NWN

Tiffany-Ann Botha

Truia Marx

6de        Thebe Pooe                        GP

Megan O’Kelly

Sunelle Fourie

Veselbokke Jnr/Jnr

1ste       AJ Compion                       WP

2de        Marike Lambrecht           WP

3de        Samual Rudman               OP

4de        Miadrie van Wyk              NK

5de        Johan Smit                         WP

6de        Lesedi Khumalo                NW

7de        Jason Ivan Moos               OP

Veselbokke Jnr

1ste       Dehan du Plesani             WP

2de        Anke van Zyl                      WP

3de        Karla-Mari Basson            WP

4de        Sujana Alberts                  OP

5de        Ettienne Shieling              OP

6de        Jangkè Alberts                 OP

Veselbokke Snr

1ste       Francois Matthys             OP

2de        Deriann Wessels              NW

3de        Edward Nzululwazi          OP

4de        Barend Lubbe                    WP

5de        Erika Haasbroek               MPU

6de        Kara Visser                          WP

7de        Henko Vermeulen           WP

Veselbokke Groepskou Jnr

1ste       Dehan du Plesani             WP

Anke van Zyl

Karla-Mari Basson

2de        Sujana Alberts                   OP

Ettienne Shieling

Jangkè Alberts

Veselbokke Groepskou Snr

1ste       Edward Nzululwazi Mabomba OP

Francois Matthys

Tiaan Lu-Zane Jantjies

2de        Barend Lubbe                    WP

Henko Vermeulen

Kara Visser

3de        Luchrisna Venter              GP

Erika van Vuuren

Fransiske de Klerk

Vleisbokke Jnr/Jnr

1ste       Charl Conradie                  WP

2de        Neluis Nortjè                     NK

3de        Benjamin Turner              WP

4de        Ewald du Preez                 WP

5de        Johan van Staden            GP

Vleisbokke Jnr

1ste       Carla Nieuwoudt              WP

2de        Danièl Conradie                WP

3de        Ian van der Merwe          NK

4de        Hennie Pienaar                 OP

5de        Marichen Scheepers       NW

6de        Anjè Rudolph                     NWN

7de        Karli Coetzee                     NK

Vleisbokke Snr

1ste       Rickerdt Botha                  OP

2de        Karien Visser                      WP

3de        Chandrè Janse van Rensburg GP

4de        Pierru Kruger                     MPU

5de        Diaan Klue                           WP

6de        Bianca Tolken                    MPU

7de        Juan Wentzel                     OP

Vleisbokke Groepskou Jnr

1ste       Andrè Vermeulen            WP

Carla Nieuwoudt

Danièl   Conradie

2de        Gerald Crispin                    NW

Marichen Scheepers

Lodewickus Heymans

3de        Travis Max Queen           KZN

Xhinuna Mthembu

Caleb Lootzy

4de        Theunis Jacobs                  NK

Ian van der Merwe

Karli Coetzee

5de        Christiaan Ellis                    GP

Douwneil Kroukam

Jandrè Niemann

Vleisbokke Snr

1ste       Christo Johan vna Zyl      OP

Rikerdt Botha

Juan Wentzel

2de        Tiaan Neethling                WP

Diaan Klue

Karien Visser

3de        Shane Pollock                    KZN

Thabo Zulu

Sandile Mdletshe

4de        Johan Ellis                            GP

Chandrè Janse van Rensburg

Cobus Cordier

5de        Rikus Lombaard                MPU

Pierru Kurger

Bianca Tolken

Varke Jnr/Jnr

1ste       Lesley Niemann                GP

Varke Jnr

3de        Quanika de la Porte        GP

4de        Ryno Fourie                      GP

5de        Cameron Khourie            GP

6de        Karla Scholtz                      NWN

Varke Snr

1ste       Amhy Painter                    NWN

2de        Zanèlle Blignaut                NWN

3de        Janè van den Bergh        NWN

4de        Rudolph Ludick                 GP

5de        Johan Ellis                           GP

6de        Chanderice Kruger          GP

7de        Adri Alberts                       MPU

Pluimvee  Jnr/Jnr

1ste       Lumè van Heerden           WP

2de        Bakkes Janse van Rensburg  OP

3de        Piet van Deventer              WP

Pluimvee Jnr

1ste       Marli Geldenhuis              OP

2de        Karin Janse van Rensburg OP

3de        Kevin Strydom                  WP

4de        Janco van Biljoen             WP

5de        Grysie Coetzee                  VS

6de        Anton Nel                           OP

7de        Hendry Cox                        MPU

Pluimvee Snr

1ste       Elrine Vermaak                 VS

2de        Franco Janse van Rensburg OP

3de        Adriaan Fourie                  WP

4de        Monique van Aswegen  VS

5de        Albert van der Linded     NW

6de        Jennifer der Langed        NW

7de        Robert Barnard                 WP

Konyne Jnr/Jnr

1ste       Karli Kleinhans                  MPU

2de        Anja Tolken                        MPU

3de        Rynard Smuts                    GP

4de        Ian Wilkens                         GP

5de        Lehandri Hvenga              WP

Konyne Jnr

1ste       Celine Taute                       VS

3de        Bea Breedt                         MPU

4de        Christy Yeates                   GP

5de        Martoinette Rautenbach MPU

6de        Chanè Kapp                        NWN

7de        Monique Fereira              MPU

Konyne Snr

1ste       Tayla Swanepoel              VS

2de        Miranda Putter                 MPU

3de        Leane Marais                     VS

4de        Steven Ahumada             NW

5de        Valery du Plessis               MPU

6de        Kayla Wilkens                    GP

7de        Janco Pieterse                   MPU

Sierduiwe Snr

1ste       Ju-Marie Swanepoel       VS

2de        Sunè Grobler                     VS

3de        Eben Bezuidenhout        VS

4de        Christo Martin                   GP

5de        Chantè van Staden          GP

6de        Hanneri Nel                        NWN

7de        Temike Jankowitz            NWN

Wedvlugduiwe  Jnr

2de       Theo Cloete                        GP

3de        Zarina Visser                      GP

4de        Janho Beyers                      GP

Wedvlugduiwe Snr

1ste       Petro van Aswegen         VS

2de        Kamaine Edwards            VS

3de        Reynard Wisse                  GP

4de        Ruanè Cilliers                    VS

5de        JJ Fourie                             WP

Kulinêre kunste Jnr/Jnr

1ste       San-Marie Havenga         WP

2de        Vinkie van der Walt         WP

3de        Chanèl van der Berg        GP

4de        Mieke van der Walt         WP

5de        Rozel Scholtz                      NW

Kulinêre kunste Jnr

1ste       Petra Fouchè                     NW

2de        Elrich Louw                         GP

3de        Bian van AS                         WP

4de        Alison Khourie                   GP

5de        Talitha Lock                        VS

6de        Janè Louw                           WP

7de        Relebohile Phike              VS

Kulinêre kunste Snr

1ste       Joe-Anne Schoeman       MPU

2de        Gerrit Pierneef                 MPU

3de        Elizma Friedrich                GP

4de        Wilmie Enslin                     MPU

5de        Andrea Nelson                  WP

6de        Nashief Koeries                WP

Suiwelbereiding Jnr/Jnr

1ste       Thegan Khuyler                 WP

Suiwelbereiding Jnr

2de        Christiaan Stassen           NW

3de        Danielle Smal                     WP

Suiwelbereiding Snr

1ste       Elsabè Fouchè                   NW

2de        Bianca Pretorius               NW

3de        Chauke Mpfumelo          LIMP

4de        Megan Wilkens                 GP

5de        Zanèlle Kuyler                    WP

#SAjeugskou17 op sosiale media:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here